A A A
  • Fot.Źródlo:Google.pl
    Fot.Źródlo:Google.pl

Film - Odkłamywanie Prawdy o „Polskich Obozach” - Niemieckie Obozy Zagłady w Polsce !

WSWO 18/06/2013

Grażyna Gregorowicz

 

W Krakowie powstał w film prawdy w trzech wersjach językowych o niemieckich obozach koncentracyjnych budowanych na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Film wyprodukowany przez  Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych, opublikowany został na zbliżającą się 73 rocznicę (14.06)  pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz.

 

To temat bardzo ważny z punktu widzenia pojawiających się sformułowań o  „polskich obozach koncentracyjnych.” Dlatego popularyzacja tematyki I transportu jest sprawą tak istotną – mówi Bogusław Sobczak z Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych w Krakowie.

 

To cenna inicjatywa w świetle nieustannych manipulacji faktami historycznymi szczególnie na Zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych. Nie dalej jak w ubiegłym roku użycie takiego sformułowania przytrafiło się prezydentowi Obamie, na co ostro i słusznie zareagowały środowiska polonijne w USA. Wydawany w Nowym Jorku polonijny "Nowy Dziennik" wystąpił do Kongresu USA z apelem o uchwalenie rezolucji zakazującej używania określeń "polskie obozy śmierci" lub "polskie obozy koncentracyjne". Polaków mieszkających w Nowym Jorku i New Jersey oburzył fakt, że podczas uroczystości pośmiertnego uhonorowania Prezydenckim Medalem Wolności kuriera polskiego podziemia Jana Karskiego zorganizowanych w Białym Domu prezydent USA Barack Obama użył określenia "polski obóz śmierci". Przyłączając się do wyrazów oburzenia ze strony swoich czytelników, gazeta rozpoczęła akcję wysyłania do amerykańskich ustawodawców listu z apelem o uchwalenie rezolucji, która mogłaby przyczynić się do zerwania z określeniami fałszującymi historię i krzywdzącymi Polaków.

 

Polska Polonia i grupy uczciwych naukowców i artystów w USA już od lat podejmują akcje piętnowania i odkłamywania wojennej rzeczywistości w Polsce. W 2007 r. w Toronto odbyła się światowa premiera filmu  „Upside Down”, którego tematem był problem istnienia w świadomości zachodniej opinii publicznej fałszywego stereotypu tzw.  „polskich obozów śmierci”. Film ukazał skalę tego zjawiska na przykładzie wypowiedzi młodzieży kanadyjskiej. Został on zrealizowany przez mieszkającą w Kanadzie dziennikarkę telewizyjną Violettę Kardynał oraz Wojciecha Śniegowskiego, producenta telewizyjnego i prezentera codziennego programu TV kanadyjskiej wielokulturowej stacji telewizyjnej OMNI TV. Wtedy w 2007 r. film  „Upside Down” powstał przy wsparciu finansowym polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i miał być rozpowszechniany w ramach kampanii MSZ „Przeciw polskim obozom” przez polskie placówki dyplomatyczne i konsularne. Należałoby się zainteresować czy tamto zamierzenie zostało zrealizowane i czy dzisiejsze MSZ upominało, przyłączyło do ubiegłorocznego protestu „Przeciw polskim obozom” i poparło rezolucję polonijnego "Nowego Dziennika" i  Polskiej Polonii do Kongresu USA?

 

W świetle ostatnich wydarzeń i braku aktywności naszych placówek dyplomatycznych perełką będzie nowopowstały film „Pierwsi w Auschwitz”. To chwalebne, że młodzi ludzie skupieni w organizacji pozarządowej podjęli się zadania, które nie tylko tu i teraz ma znaczenie ale będzie cegiełką, a może kamieniem uderzającym w propagandę urągającą naszemu polskiemu narodowi.

 

Autorzy za naszym pośrednictwem udostępniają ten film szerokiej publiczności zarówno do indywidualnego rozpowszechniania, jak i do zbiorowych pokazów na różnego rodzaju spotkaniach i prelekcjach zbiorowych. Dziękujemy i Gratulujemy!

 

Zapraszamy na Video:  www.pierwsiwauschwitz.pl