A A A

O nas

Wolność Słowa – Wolność Obrazu” –  obywatelska inicjatywa, powstała w 2010 roku z aktualnej potrzeby tworzenia nieograniczonej  przestrzeni dla wolnego słowa. Przestrzeni, która po dwudziestu latach demokracji, po dwudziestu latach od oficjalnego uwolnienia się naszego kraju spod komunistycznego wpływu sowieckiej Rosji, teraz jest w Polsce znowu ograniczona. Znamiennym przykładem stało się manipulowanie lub ograniczanie informacji o śledztwie w sprawie katastrofy, w której rozbił się nad terytorium Rosji polski samolot z prezydentem kraju na pokładzie.

Wbrew większości narodu i nieuprawnienie obecny rząd polski oddał to śledztwo na wyłączność Rosjanom, poniżając w ten sposób godność Polaków.

Ograniczanie wolności drastycznie przejawia się w niedopuszczaniu do oficjalnego obiegu filmowych przekazów dokumentalnych o katastrofie i śledztwie, takich jak:  film  „Mgła” Marii Dłużewskiej i Joanny Lichockiej, film „List z Polski” w reżyserii Mariusza Pilisa, który wyprodukowała i sfinansowała telewizja holenderska. Dokumenty te i wiele innych funkcjonują w tzw. drugim obiegu, a to już nie jest demokratyczna normalność.

Ograniczenia w dostępie do informacji powodują, że  tworzy się w naszym kraju szeroki ruch społeczny dla obrony podstawowych wolności obywatelskich. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy rząd nie zapewnia obywatelom poczucia bezpieczeństwa w tym zakresie.

Z tego niezadowolenia społecznego zrodził się pomysł obywatelskiego działania na rzecz wolności słowa, organizowania się i spotykania w celu przekazywania sobie informacji, które szerzej krążą w przestrzeni wirtualnej, na internetowych forach, niż w oficjalnym obiegu medialnym. Stąd powstał pomysł zrealizowania projektu „Wolność Słowa – Wolność Obrazu”, którego jednym z zadań oprócz odkrywania prawdy dla obywateli naszego kraju, jest odkłamywanie polskiej rzeczywistości historycznej i współczesnej, funkcjonującej w przestrzeni publicznej Europy i świata.

Jednym z przykładów tego zjawiska jest „literatura” Grossa, czy światowe publikacje medialne o „polskich" obozach koncentracyjnych, „polskich" obozach śmierci etc. – podczas, gdy te obozy budowane były w Polsce przez niemieckiego okupanta, budowane były także w celu zagłady Polaków. Podobnym, wielkim zakłamaniem jest Katyń – „ludobójstwo” dokonane przez sowiecką Rosję na Polakach w czasie II Wojny Światowej.

Ponadto chcemy i będziemy – poprzez realizację tego projektu – przybliżać obywatelom innych państw i narodowości, datujący się od średniowiecza dorobek naszej państwowości – kultury, tradycji i obyczajów.

Oparte na ruchu społecznym i wolontariacie przedsięwzięcie jest o tyle pozytywnym zjawiskiem, że powstało wyłącznie z inicjatywy społecznej, nie zrzeszonych w żadnej organizacji ludzi. Powstało na hasło: „Strefa Wolnego Słowa,” co świadczy o ogromnej potrzebie takiego działania. Ogłoszone i lansowane przez niezależny tygodnik „Gazeta Polska” hasło „Strefa Wolnego Słowa”, spowodowało lawinę inicjatyw obywatelskich.

Inicjatywa projektu „Wolność Słowa – Wolność Obrazu” była następstwem powstania strony internetowej: www.freedom-speech-image.eu oraz powołania organizacji pozarządowej o nazwie: Commodus Media - Fundacja.

Jesteśmy przekonani, że wszyscy którym bliskie jest pojęcie wolności przyłączą się do naszego publicznego przedsięwzięcia, w każdy możliwy sposób, odwiedzając naszą stronę i współpracując z nami.