Obywatelska Komisja Etyki Mediów
Grace Wood
WSWO 20/01/2012
Powstała 11 stycznia br. z inicjatywy Federacji Mediów Niezależnych. Jest to nasza reakcja na powszechne ignorowanie w mediach idei pracy dla dobra publicznego, zarówno wśród samych dziennikarzy, jak i instytucji kierujących środkami przekazu – czytamy w oświadczeniu OKEM. Bezpośrednim powodem pilnego utworzenia Obywatelskiej Komisji Etyki Mediów stały się manipulacje medialne, związane z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada 2011. Dominująca przy tej okazji w mediach zorganizowana akcja dezinformacyjna i posuwanie się do rozpowszechniania kłamstw przez czołowych, opiniotwórczych nadawców unaoczniły, w jak niebezpiecznym kierunku podążają środki masowego przekazu w Polsce.
Uważamy, że przywrócenie dobrego imienia polskim mediom i dziennikarstwu wymaga radykalnych działań, w tym także rzetelnej oceny etycznej tego, co dziś obserwujemy w tej dziedzinie życia publicznego.
OKEM jest następstwem niedawno powołanej Federacji Mediów Niezależnych w Polsce i jest przejawem ogromnej presji społecznej, różnego rodzaju inicjatyw obywatelskich przeciwko tłamszeniu wolnego słowa, przeciw nachalnej manipulacji, czy cynicznemu przemilczaniu informacji.
Komisję tworzą:
Teresa Bochwic (przewodnicząca OKEM) - dr pedagogiki, docent w Akademii Leona Koźmińskiego. Działaczka opozycji, publicystka Radia Wolna Europa i „Kultury” paryskiej .Po 1989 w „Tygodniku Solidarność”, dzienniku „Nowy Świat” i in. 2006-2009 w Polskim Radiu. W latach 2008-2010 w Radzie Etyki Mediów, zrezygnowała z członkostwa w proteście przeciwko manipulacjom prezydium REM. Od 2011 w Zarządzie Głównym SDP.
Ewa Stankiewicz - absolwentka reżyserii (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi) i polonistyki (Uniwersytet Wrocławski). Autorka nagradzanych reportaży telewizyjnych i radiowych. Założycielka i prezes fundacji „Dobrze że jesteś”, pomagającej osobom ciężko chorym i umierającym, oraz prezes Stowarzyszenia „Solidarni 2010”.
Tomasz Bieszczad - polonista, aktor, organizator kultury. W latach 2003-2010 dyrektor Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych w Łodzi. Jako felietonista i dziennikarz współpracował m.in.: z Radiem „Łódź”, "Dziennikiem Łódzkim", "Życiem", rzeszowskimi "Nowinami", "Głosem Szczecińskim", "Sceną", „Expressem Ilustrowanym”, „Aspektem Polskim”. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. W 2010 r. wraz z Teresą Bochwic i z tych samych powodów złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Etyki Mediów.
Anna T. Pietraszek - reżyser dokumentalistka, dziennikarka, autorka ponad wielu filmów dla TVP i in., himalaistka i autorka filmów z ekstremalnych wypraw. Laureatka wielu nagród filmowych, głównie zagranicą, odznaczona m.in. Złotym Krzyżem za Zasługi dla Kościoła i Narodu Polskiego. Współpracownik IPN. Wiceprezes ZG KSD.
ks. Roman Piwowarczyk - dr filozofii (Sorbona Paris IV), wykładowca filozofii klasycznej i etyki, redaktor Łódzkich Studiów Teologicznych. Członek Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.
Jan Żaryn - prof. UKSW, pracownik IPN, były dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN i były doradca śp. Janusza Kurtyki .Prezes Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza. Członek Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów, historyk dziejów najnowszych, szczególnie dziejów Kościoła katolickiego po wojnie, obozu narodowego, emigracji i stosunków polsko-żydowskich.
Działania te pokazują, że nie ma zgody Polaków na ograniczanie im wolności słowa i swobód obywatelskich. Inicjatywy oddolne ciągle tworzących się mediów, głównie w internecie zauważyła niezawłaszczona i pozytywna jeszcze część świata kultury i nauki. To z tej części wyłoniły się struktury, integrujące te oddolne inicjatywy – Federacja Mediów Niezależnych, a ostatnio Obywatelska Komisja Etyki Mediów.