A A A
  • Fot. Anna Loch
    Fot. Anna Loch

Prowokacja w Warszawie – Święto Narodowe w Krakowie

Jagoda Laskowska
Wawelskigrod.pl
WSWO/17/11/2013


Święto Narodowe w starym królewskim grodzie, w dawnej stolicy Polski jak przystało na stolicę odbyło się w spokoju i powadze, w radości z przyjaciółmi i bez prowokacji zamaskowanych „gości”. Może czas zmienić stolicę?

Przez dwa dni w Krakowie odbywały się uroczystości z węgierskim akcentem. Pięćsetosobowa delegacja Węgrów uczestniczyła w niedzielę 10 listopada w upamiętnieniu ofiar katastrofy smoleńskiej, a 11 listopada od godzin przedpołudniowych trwały uroczystości Święta Niepodległości Polski w różnych punktach miasta.

Węgrzy przybyli do Krakowa na zaproszenie Klubów Gazety Polskiej w ramach podziękowania za dwukrotną już wizytę Polaków w Budapeszcie w dniu ich Święta Narodowego. W obu dniach ilekroć manifestacja przemierzała krakowskie ulice rozbrzmiewały na przemian polskie i węgierskie pieśni patriotyczne i powiewały polskie i węgierskie flagi narodowe. Węgrzy przygotowali Polakom niespodziankę – Kadrówkę w języku węgierskim. W niedzielę po uroczystościach, które zakończyły się jak co miesiąc pod Krzyżem Katyńskim u stóp Wawelu, radośnie rozśpiewanym grupom Węgrów maszerującym w towarzystwie polskich gospodarzy – klubowiczów GP asystowała w drodze na wieczorny posiłek krakowska policja.

W dniu 11 listopada uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Archikatedrze już o godz. 10.00, po mszy w patriotycznym pochodzie, który Drogą Królewską przeszedł na pl. Jana Matejki, również uczestniczyli wszyscy Węgrzy. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożono w ich imieniu wieniec.

Węgierscy goście zostali też podjęci przez krakowskich Rajców w sali sesyjnej krakowskiego Magistratu, gdzie zorganizowano konferencję prasową o godz.14.00. W konferencji ze strony Węgier wzięli udział:

Dr László Csizmadia, prezes Rady Porozumienia Społecznego CET na Węgrzech i w Niecce Karpackiej, reprezentującej sieć społecznych wspólnot – jednej z największych organizacji pozarządowej w Europie. Zsolt Bubenkó, przedstawiciel węgierskich związków zawodowych, Oláh János, Stowarzyszenie Fokusz, Csaba Bayer (Magyar Hírlap oraz szefowie innych organizacji pozarządowych, przedstawiciele węgierskich związków zawodowych, redaktorzy naczelni gazet, oraz inni dziennikarze reprezentujący węgierskie stacje telewizyjne i radiowe.

Konferencję prowadził Ryszard Kapuściński – prezes klubów GP, i ze strony Polski udział wzięli: red. Tomasz Sakiewicz – naczelny Gazety Polskiej, poseł Piotr Naimski, przewodniczący klubu radnych PiS Bolesław Kosior. Na Sali obrad było wielu radnych Krakowa, a także sympatycy klubów GP i PiS. gospodarzy – klubowiczów GP asystowała w drodze na wieczorny posiłek krakowska policja.

Po konferencji od godz. 16:00 rozpoczął się program pod patronatem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. O godz.16.15 – złożono kwiaty pod pomnikiem bł. Jana Pawła II, a potem o 16.30 rozpoczęła się Msza św. w Katedrze Wawelskiej, o 17:30 – złożone zostały kwiatów przy grobach Marszałka Józefa Piłsudskiego, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej i przeszedł przemarsz przed Krzyż Katyński ok. 18.00, gdzie na Plac im. ojca Adama Studzińskiego przemówienie do zgromadzonych Polaków i Węgrów wygłosił Jarosław Kaczyński i László Csizmadii.

Po uroczystościach na parkingu obok Wawelu nastąpiło wzruszające pożegnanie przyjaciół Węgrów.